Dlaczego tak ważne jest zabezpieczenie wykopów?

Pracownicy budowy nigdy nie mają łatwego zadania. Z pewnością na co dzień nikt z nas się nad tym nie zastanawia, jednak dosłownie każdy z nas zachwyca się wznoszonymi konstrukcjami. Warto jednak zauważyć, że powstanie jakiegokolwiek budynku zaczyna się na długo przed tym, zanim zostanie postawiona pierwsza ściana. Tak naprawdę, wszystko zaczyna się głęboko w ziemi. Fachowcy często bowiem muszą prowadzić wykopy, które z kolei muszą być perfekcyjne. Jednocześnie znając konsystencję świeżej ziemi, z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że taki wykop może być w dość łatwy sposób całkowicie zniszczony. Wiedzą o tym także pracownicy budowy, więc za każdym razem te wykopy odpowiednio zabezpieczają. Dlaczego jest to tak istotne?

Dlaczego wykopy muszą być zabezpieczone?

Zabezpieczenie wykopów tak naprawdę nigdy nie powinno być kwestią dyskusyjną. Dlaczego? Każdy fachowiec budowlanych z pewnością zna odpowiedź na to pytanie. Zauważmy, że wykopy – jeśli pozostaną bez zabezpieczenia – w prosty sposób mogą zostać całkowicie zniszczone. Wpływ na to mogą mieć chociażby wody gruntowe, które naturalnie znajdują się w glebie, ale także i silne opady deszczu, które sprawią, że ziemia dodatkowo zmięknie, a ścianki wykopu zaczną się zawalać. Co oznacza w praktyce dla firmy budowlanej moment, w którym wykopy zostaną zniszczone? Opóźnienia! Fachowcy będą bowiem musieli przeprowadzić prace związane z wykopami ponownie. To z kolei znów będzie wymagało do nich czasu i zaangażowania. Jak łatwo się domyślić, będą oni w stanie zrealizować wtedy o wiele mniej projektów, co wiąże się ze stratami dla firmy. Wobec tego, nikt z nas nie powinien mieć wątpliwości, dlaczego każdy, nawet najmniejszy wykop, powinien zostać idealnie i solidnie zabezpieczony.

Czym zabezpieczyć wykopy?

Choć stale pojawiają się nowe technologie i rozwiązania, to sposób zabezpieczenia wykopów pozostaje niezmienny od lat. Wykorzystuje się do tego nic innego jak szalunki SDR. Są to solidne i trwałe ściany, które mają za zadanie wspierać ścianki wykopu zarówno przed zawaleniem się, ale także przed ewentualnym wpływem wody gruntowej czy także wody deszczowej. Obecnie pojawiła się jednocześnie możliwość wynajmu szalunków, więc firmy, które nie będą z nich korzystać na co dzień, nie muszą kupować ich na własność. Wynajem w ich przypadku z całą pewnością będzie ekonomicznym rozwiązaniem. Jednakże warto zauważyć, że jeśli szalunki stają się prawdziwie niezbędne, to mimo wszystko warto rozważyć ich zakup, by nigdy ich nie zabrakło.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chcesz napisać dla nas tekst?

Skontaktuj się z nami
Kategorie
SOCIAL SHARE
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp