Rolnicy to ta grupa zawodowa, która bez wątpienia zużywa największe pokłady energii. Mowa tu o energii elektrycznej, która jest wykorzystywana przez nich w niespotykanej dotąd skali. Nic więc dziwnego, że podwyżki znacząco w nich uderzyły. Niemniej jednak rolnicy postanowili się nie poddawać i zaczęli poszukiwać innych i nie oszukujmy się – o wiele tańszych alternatyw odnośnie pozyskiwania prądu. Jedną z nich bezapelacyjnie stała się właśnie fotowoltaika, o której mówi się coraz więcej i coraz głośniej. Rolnicy wykazują nią coraz to większe zainteresowanie. Wobec tego czy fotowoltaika jest dla rolników opłacalnym rozwiązaniem?
Fotowoltaika dla rolnika – co rolnik może dzięki niej osiągnąć?
Fotowoltaika dla rolnika to jedno z ciekawszych, a jednocześnie bardziej opłacalnych rozwiązań. Dlaczego? Okazuje się, że rolnik i jego gospodarstwo od tego momentu stają się samodzielnymi generatorami własnego prądu. Co więc to oznacza w praktyce? Otóż rolnicy uwalniają się od kontraktu z dostawcą energii elektrycznej, a co za tym idzie nie ma już konieczności opłacania rachunków. Dodatkowo nie ma także obaw o nieoczekiwane przerwy w dostawie prądu, które są problematyczne dla każdego z nas, a dla rolników w szczególności. Co więcej, rolnicy mają szansę również na to, by stać się właścicielami elektrowni słonecznej, a to z kolej jest niezwykle prestiżowe dla całego gospodarstwa. Jednak co to jest elektrownia słoneczna? Otóż nic innego jak rozbudowana farma fotowoltaiczna, która ze zwykłego rolnika może uczynić wysokiej rangi inwestora. Elektrownie słoneczne mogą bowiem sprzedawać i dostarczać wyprodukowany prąd. Wówczas dla rolnika, który się na to zdecyduje, jest to dodatkowy zysk.
Fotowolatika dla rolnika to duża inwestycja? Nie z programem dofinansowań!
Inwestycja w fotowoltaikę od zawsze kojarzyła się z dość dużym wydatkiem. Jest to oczywiście sama prawda. Fotowoltaika wraz z wykonaniem projektu, zakupem niezbędnych ogniw i osprzętu, a także i montażu, to pokaźna inwestycja. Jednocześnie, rolnicy mogą skorzystać z niezwykle preferencyjnych warunków dla siebie. Mowa tu o szerokiej ofercie programów i pożyczek, które niekiedy finansują taki wydatek nawet w 90%. Oczywiście, by dołączyć do programu dotacji, niezbędne jest złożenie wniosku w odpowiednim terminie. W przeciwnym razie rolnicy narażają się na to, że wniosek nie będzie w ogóle brany pod uwagę. Warto więc o tym pamiętać, gdyż szkoda by było, gdyby tak pokaźna suma gotówki po prostu przeszła rolnikom koło przysłowiowego nosa.