Jakie są grzechy przeciwko Duchowi Świętemu?

Nie da się ukryć, że życie w grzechu dla prawdziwego chrześcijanina jest czymś zupełnie niedopuszczalnym. Nic więc dziwnego, że tak bardzo pilnujemy terminów regularnej spowiedzi i staramy się zawsze- nie tyko przed najważniejszymi uroczystościami- skrupulatnie oczyścić duszę ze wszelkich skaz i znów poczuć się lekko. Doskonale zdajemy sobie również sprawę z tego, że istnieją grzechy lekkie oraz grzechy ciężkie. Jednocześnie w obu przypadkach w dalszym ciągu możemy liczyć na to, że zostaną nam one odpuszczone, a my będziemy mogli cieszyć się pełnym ułaskawieniem i bożym miłosierdziem. Niemniej jednak istnieją grzechy przeciwko Duchowi Świętemu, które zgodnie z chrześcijańską teologią, nie mogą zostać odpuszczone. Z tymi grzechami więc będziemy musieli żyć do końca i będą one naszym ciężarem, a także mogą one stanąć na drodze do naszego zbawienia. Wobec tego jakie są grzechy popełniane przeciwko duchowi świętemu?

Grzeszyć zuchwale w nadziei na miłosierdzie Boga

To pierwszy grzech przeciwko Duchowi Świętemu, który nie ma co mieć nadziei na to, że zostanie nam odpuszczony. Do czego się on odnosi? Otóż grzech ten mówi o grzeszeniu zuchwałym, czyli o niczym innym jak świadomym łamaniu Przykazań Bożych i Przykazań Kościelnych. Popełniamy więc wszystkie możliwe grzechy, a co więcej robimy to z zachowaniem pełnej świadomości. Analogicznie dalej liczymy na to, że dniu Sądu Ostatecznego, nasze grzechy zostaną odpuszczone oraz zapomniane. Niestety, w tym przypadku tak się nie stanie.

Rozpaczać albo wątpić o łasce Bożej

Choć zwykle gorliwie wierzymy i modlimy się do naszego Boga Ojca i zanosimy do niego swoje prośby, to jednak kryzys wiary może dosięgnąć dosłownie każdego z nas. Okazuje się więc, że jeśli będziemy umieli sobie z nim poradzić i będziemy umieli go opanować, wówczas uchronimy się przed niewybaczalnym i nieodpuszczalnym grzechem. Jeśli jednak zaczniemy wątpić w sens i istnienie łaski Bożej, wówczas niestety, nie mamy co liczyć na rozgrzeszenie i oczyszczenie naszej duszy.

Sprzeciwiać się uznanej prawdzie chrześcijańskiej

Wiara jest kwestią indywidualną każdego z nas. Niemniej jednak jeśli deklarujemy się jako zagorzali katolicy, to nie możemy wątpić w nic, co zostało zapisane w Świętej Księdze. Podważanie prawdy chrześcijańskiej- uznawanie jej za kłamliwą lub niepoprawną, jest bowiem grzechem na którego co odpuszczenie nie mamy co liczyć. Ten grzech więc stanie na naszej drodze do zbawienia i będzie musiał z nami pozostać przez całe nasze życie.

Zazdrościć lub nie życzyć bliźniemu łaski Bożej

Zazdrość to uczucie które targa nami wyjątkowo często. Zazdrościmy koledze w pracy awansu czy zakupu nowego samochodu. Z drugiej zaś strony jeśli zazdrościmy komuś tego, że został obdarzony łaską Bożą, wówczas popełniamy jeden z najcięższych grzechów. Co więcej, jeśli z własnej woli i w pełnej świadomości takiej łaski Bożej nie życzymy bliźniemu swemu, również popełniamy grzech przeciwko Duchowi Świętemu. Analogicznie nie zostanie on nam odpuszczony.

Masz pomysł na wpis?

koniecznie się z nami skontaktuj korzystając z formularza kontaktowego na podstronie kontaktu
Kategorie: